Počasí pro létání balonem

Balony jsou velmi závislé na vhodném počasí. Lidé si obvykle myslí, že musí svítit sluníčko a být bezvětří. To není úplně dobré. Slunečné počasí přináší obyvkla tlaková výše. Staré předpovědní chaloupky s panáčkem a panenkou ukáží panenku. V tom případě se opravdu vyjasní, vítr uklidní. To má za následek stoupavé a klesavé proudy. Tyto proudy vynesou do vzduchu velké množství prachových čátic. Ty zhorší dohlednost a zlepší podmínky pro vývoj oblaků. 

 
Jaké je tedy vhodné počasí. Souhlasím s vámi, výše popsané počasí je dobré, ale můj typ je lepšé. Když přejde fronta a nejlépe s aktivními bouřkami. V tom případě se vzduch pročistí a dohlednost se dramaticky zvětší. Většinou je pod mrakem. Vypadají nebezpešně, ale jsou neškodné. Pak vidíme až do Krkonoš, Krušných hor nebo na Šumavu. Jdenou jsem letěl poblíž Nové Paky. Vystoupali jsme do výšky okolo 2500 metrů nad mořem. Shodli jsme se na tom, že jsme dohlédli až k Baltu. Podobně jsme byli přesvědšeni, že vidíme Alpy. Ovšem nevsadím na to. 
Pokud tedy poletíte s námi a neuvidáte dál než do Kladna, nemusíte být smutní. Let sám o sobě je příjemny a zážitků budete mít i tak dost.
 
Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.